Rolety antywłamaniowe

0
608
Rate this post

Rolety antywłamaniowe, jak sama nazwa wskazuje, służą przede wszystkim do ochrony naszego domu, mieszkania czy sklepu. Poza swoją główną funkcją, czyli zapewnieniem nam bezpieczeństwa mogą pełnić dodatkowo inne role. Rolety w dużej mierze wyciszają hałasy z zewnątrz, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, upałem oraz przy okazji dużymi rachunkami za ogrzewanie i klimatyzację.

Rolety sprzedawane jako rolety antywłamaniowe powinny posiadać specjalny atest. Obecnie atest wydawany jest przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Atestowana roleta antywłamaniowa powinna mieć pancerz wykonany ze stali nierdzewnej, który dodatkowo powinien być wzmocniony odpowiednimi elementami zabezpieczającymi, między innymi przed uszkodzeniem prowadnicy. Roleta antywłamaniowa powinna być wyposażona w rygle, zamek, a także odpowiednią blokadę, uniemożliwiającą ich wyważenie. Należy pamiętać, że w przypadku posiadania szerokich okien powinno się montować odpowiednio mocne profile. Na rynku jest wiele rodzajów rolet, należy jednak pamiętać, że roleta sprzedawana bez atestu jest zwykłą roletą zewnętrzną. Wprawdzie będzie ona znacznie tańsza ale też znacznie łatwiejsza do zniszczenia przez włamywacza. Jeżeli chcemy faktycznie chronić nasze mieszkanie czy dom na tym etapie nie można oszczędzać.

Standardowo rolety antywłamaniowe montuje się na zewnątrz okna. Wtedy u góry znajduje się charakterystyczna skrzynka, w której mieści się zwinięta roleta. Rolety takie można polakierować na wybrany kolor. Istnieje również możliwość instalacji rolet antywłamaniowych w glifie oraz schowania skrzynki wewnątrz muru. Ta ostatnia opcja dotyczy instalacji rolet w czasie procesu budowy bądź modernizacji budynku. Kucie i niszczenie budynku w celu schowania skrzynki jest niezwykle trudne do przeprowadzenia. Z pewnością takie rozwiązanie pociągałoby za sobą całkiem spore koszty.

Zarówno roletami antywłamaniowymi, jak i zwykłymi roletami zewnętrznymi, można sterować na różny sposób. Do sposobów ręcznych zaliczamy mechanizmy nazywane kolejno zwijaczem linkowym, zwijaczem taśmowym oraz zwijaczem korbowym. Jeśli chodzi o sterowanie elektroniczne, wyróżniamy podział na sterowanie przewodowe i sterowanie bezprzewodowe.

Sterowanie ręczne jest oczywiście najmniej komfortowe, ale to najtańsze rozwiązanie. Ręczne sterowanie roletami polega na regulacji taśmy napinającej znajdującej się wewnątrz mieszkania. Minusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim szybkie ścieranie się linki, niszczenie mechanizmu, jak również jego blokowanie. Wprawdzie wymiana mechanizmu odpowiedzialnego za sterowanie roletą, nie jest droga, ale zawsze to pewien problem. Sterowanie elektroniczne jest dużo łatwiejsze – roleta połączona jest z mechanicznym wyciągiem. Silnik mechanizmu sterowana roletą wymaga podłączenia do źródła zasilana. W opcji sterowana przewodowego rolety podnoszą się automatycznie po wciśnięci odpowiedniego włącznika usytułowanego zazwyczaj w pobliżu okna. Rolety sterowane bezprzewodowo wyposażone są w specjalnego pilota. Takie rozwiązanie jest oczywiście jest dużo droższe. Należy również pamiętać, że w przypadku uszkodzenia mechanizmu elektronicznego pojawiają się kolejne, naprawdę wysokie koszty. Dodatkowo, przy dużych i ciężkich roletach, konieczne jest zamontowanie bezpiecznika, który będzie zapobiegał samorozwinięciu rolety, ale również czujników przeszkody (dla rolet zainstalowanych w przejściu).

Rolety antywłamaniowe nie dają nam 100% ochrony. Jednak ich sforsowanie będzie stanowić duże utrudnienie dla włamywacza, zajmie sporo czasu dzięki czemu wzrasta prawdopodobieństwo wykrycia jeszcze przed wtargnięciem do pomieszczenia. Bardzo częsty samo zamontowanie rolety skutecznie odstraszy złodzieje przed włamaniem się do chronionego w ten sposób lokalu.