„Magiczny dywan” zapobiegnie upadkom?

0
206
Rate this post

Wraz z wiekiem nasza koordynacja ruchowa ulega znacznemu pogorszeniu, jesteśmy, co raz słabsi i bardziej narażeni na czyhające na każdym kroku niebezpieczeństwa. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić równowagę, przewrócić się, etc. Z przeprowadzonych analiz wynika, że to właśnie upadki należą do jednej z najczęstszych przyczyn hospitalizowania osób starszych. Wychodząc naprzeciw szerzącemu się zjawisku uczeni z Uniwersytetu w Manchesterze skonstruowali magiczny dywan, dywan, który ma uchronić osoby starsze przed nieszczęśliwym upadkiem. Jak działa „inteligentny” dywan? Gdzie może być zastosowany?

Magiczny dywan to specjalna wykładzina z włókien, które pod wpływem odkształcenia (stąpnięcia) uginają się. Dywan wyposażony jest w specjalne plastikowe światłowody, które rzetelnie mapują kierunek chodzenia i przekazują wiadomość do czujników, które następnie dokonują zapisu w specjalnym komputerze. Komputer dokonuje wnikliwej analizy sygnału, sprawdza jak i czy w ogóle zmienia się siła kroku, sposób chodzenia, dzięki czemu szybko może przewidzieć, kiedy człowiek jest najbardziej podatny na upadek, a co więcej może zapobiec temu wydarzeniu.

Według naukowców ten „magiczny” dywan odpowiednio skonfigurowany w systemie komputerowym pozwoli opiekunom wnikliwie i na bieżąco kontrolować aktywność i samopoczucie swoich podopiecznych, dzięki czemu ustrzeże ich przed każdym niebezpieczeństwem. Gdzie może być zastosowany? Według autorów projektów magiczny dywan to doskonałe rozwiązanie dla domów opieki, oddziałów szpitalnych czy też tradycyjnych mieszkań, tym bardziej, że nie tylko chroni on seniorów przed upadkiem, ale również wykrywa wycieki czy ewentualną groźbę pożaru. Czy magiczny dywan ustrzeże seniorów przed upadkiem, ustrzeże przed pożarem, etc.? Czas pokaże.