Oświetlenie w salonie

0
208
Rate this post

Dobór odpowiedniego oświetlenia do salonu nie jest czymś łatwym, można by rzec, że jest sztuką. Musi być dopasowane do charakteru, wystroju, a także stworzyć odpowiedni klimat danego wnętrza.

Pewnym jest, że światła nie można ignorować, ponieważ jest ono nieodłącznym elementem aranżacji. Na rynku istnieje mnóstwo różnych rodzajów oświetlenia, a wybór właściwego musi być także związany z upodobaniami urządzających.

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach nie wystarczy jedno źródło światła, które będzie oświetlać każdy zakątek nawet najlepiej urządzonego salonu, ponieważ, aby takim się mógł stać należy centralną lampę uzupełnić innym oświetleniem. Aby światło można było nazwać harmonijnym, należy dobrać, zestawić przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia.

W zależności od tego do czego służy nam salon musimy zadbać o to, by wnętrze, nie wydawało się przytłaczające, ale by pasowało do różnych sytuacji. Jeżeli jest to miejsce gdzie przyjmujemy przyjaciół, znajomych to możemy zapomnieć tylko i wyłącznie o słabym oświetleniu, natomiast jeśli ma być intymnym miejscem tylko dla dwojga, to taki salon nie będzie potrzebował intensywnego oświetlenia.

Głównym źródłem światła w salonie może być oczywiście tradycyjny żyrandol, wisząca lampa, ale też, teraz bardziej popularne halogeny. Dają one bielsze światło niż zwykłe żarówki, są od nich trwalsze, stanowią także element dekoracyjny. Zamontowanie listwy z halogenami pod sufitem pozwoli na wyeksponowanie elementów wystroju pomieszczenia. Nowatorskie i bardzo oryginalne są półki o świecących krawędziach, które wykorzystują klipsy ledowe, czyli specjalne stalowe oprawy do podkreślenia tego, co znajduje się na takiej półce.

Modne jest umieszczenie oświetlenia, które wyeksponuje dzieła sztuki, m.in. cenne obrazy, pamiątki rodzinne czy nawet niektóre rośliny. W tym celu stosuje się również żarówki halogenowe, które dzięki ostremu światłu sprawią, że kolory staną się bardziej wyraziste, a przedmiot, który chcemy podkreślić nabierze wyjątkowego blasku. Można także pomyśleć o wyborze żarówki w niestandardowym kolorze, ale aby nie zepsuć efektu należy zastosować różne tonacje tego samego koloru, gdyż kolorowe światło padające na również kolorową ścianę może zepsuć cały wysiłek stworzenia wyjątkowego, ciepłego wnętrza.

Stół obecny w salonie oświetlamy równomiernie poprzez rząd lampek, pamiętamy jednak o tym, aby założyć żarówki o małej mocy, ponieważ dużo lampek da odpowiednią ilość światła. W wysokich pomieszczeniach natomiast umieszczamy lampy o długich, wąskich kloszach, gdyż takie zastosowanie podkreśli kącik jadalny salonu. Często spotykając się ze znajomymi zasiadamy do posiłku lub lekkiej przekąski, zadbajmy więc o to, aby stół był dobrze oświetlony, a lampa nad nim dawała taką barwę, która będzie przypominać światło słoneczne.

W kącikach relaksacyjnych, wypoczynkowych układ oświetlenia wygląda inaczej. Stosujemy tutaj kinkiety z żarówką o ciepłej barwie, która uspokaja i odpręża. Zamontowanie kinkietów może spełniać także inną funkcje, a mianowicie może optycznie podwyższyć pomieszczenie. W takim przytulnym miejscu można również postawić lampę podłogową, która znakomicie oświetli pożądany kątek lub zastosować dekoracyjne, nawet bardzo wymyślne oświetlenie. Istnieje dużo możliwości wyboru w tej kwestii. Oświetlenie dekoracyjne wydobywa z salonu to, co w nim mamy najpiękniejszego. Od doboru kształtu lampy aż do przedmiotów, które same w sobie są idealnym światłem.