Tarcze diamentowe w zależności od tego jaki będziemy chcieli ciąć materiał oraz w jakiej jakości segmenty diamentowe są wyposażone, pozwalają nam na stosowanie różnych głębokości cięcia.
Generalnie im materiał bardziej miękki (np. gruboziarnisty piaskowiec) tym głębokość większa. Materiały twarde (np. twarde granity, gres) tniemy opadami od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Duże znaczenie ma tutaj jakość segmentów i materiałów użytych do ich produkcji. Inne ważne czynniki to stan techniczny przecinarki, ilość cieczy chłodzącej, doświadczenie operatora, prędkość przesuwu.
Przecinarki stolikowe mają zawsze ściśle określone obroty wałka, które są odpowiednio dobrane do średnicy tarczy diamentowej do pracy, z którą są przystosowane. Bardzo częstym błędem operatorów przecinarek jest zakładanie tarcz o innych średnicach i nie zmienianie parametrów cięcia. Prowadzi to do zamykania segmentów diamentowych, a co za tym idzie do uniemożliwienie dalszej pracy. W następstwie tego musimy radykalnie zmniejszyć głębokość i poprzez wielokrotne przejeżdżanie na małym opadzie ponownie je otworzyć.