LibreOffice: Writer – darmowy program do pisania

0
350
Rate this post

Obecnie Word to najpopularniejszy program do pisania, który znajduje się na komputerach w domach i biurach. Jego największą wadą jest wysoka cena, jaką trzeba zapłacić za cały pakiet biurowy MS Office, przez co nie każdy może pozwolić sobie na legalną kopię.

Rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wydawać kilkuset złotych na oprogramowanie, jest LibreOffice. Jest to darmowa alternatywa dla produktu firmy Microsoft, która śmiało z nim rywalizuje.

Fakt, że za LibreOffice nie trzeba płacić, nie oznacza, że jest w jakiś sposób ograniczony. Przede wszystkim przy projekcie obecnie pracuje ponad 400 programistów i ma wsparcie takich potentatów jak Intel czy IBM. Efektem tego jest pakiet biurowy, w którym oprócz programu do pisania „Writer”, jest też arkusz kalkulacyjny „Calc”, program do robienia prezentacji „Impress” oraz baza danych „Base”.

Ten artykuł dotyczy jednak programu Writer, czyli „darmowego Worda”. Najważniejsze jest, że potrafi zrobić wszystko to, co jego płatny konkurent. Umożliwia więc formatowanie tekstu za pomocą czcionek, można w nim ustawić każdy akapit z osobna, wstawiać tabelę i obrazy, obsługuje typografie czy numeracje stron. Docenią go więc nie tylko ci, którzy wykorzystują programy do pisania w domu, ale również pracownicy umysłowi, tworzący dokumenty na co najmniej kilkadziesiąt stron.

Writer, podobnie jak pozostałe programy pakietu LibreOffice domyślnie używa plików z otwartych standardów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ uniezależnia użytkowników od kaprysów wydawcy. A co najważniejsze, Writer potrafi odczytywać dokumenty zapisane w programie Microsoftu. I chociaż sam używa formatu .odt, każdy średnio doświadczony użytkownik będzie wiedział, jak zmienić typ pliku na .doc lub .docx podczas zapisu.

Kolejną ważną sprawą są aktualizacje, które The Document Foundation (wydawca LibreOffice) wydaje średnio raz na miesiąc. Nie są to tylko poprawki już istniejących, ale źle działających funkcji, ale często dodają nowe narzędzia, dzięki czemu nie trzeba czekać kilku lat, na wydanie nowej wersji pakietu. Aktualizacje są darmowe, więc nie płacąc, można ulepszyć Writera, czego nie da się powiedzieć o jego największym rywalu.

Ostatnia rzecz, to obsługa programu. Jest prosta i przypomina starego Worda 2003. Wszystkie funkcje są pogrupowane w górnym menu, a najczęściej używane są dostępne z menu kontekstowego (prawy przycisk myszki) czy za pomocą skrótów klawiaturowych. Do tego całe LibreOffice, a więc i Writer zostało spolonizowane, więc nie trzeba znać języków obcych, by móc pisać w nim teksty.