Co ma każdy program do pisania

0
363
Rate this post

Co ma każdy program do pisania

Pisząc pracę magisterską lub inne ważne pismo, trzeba zwracać uwagę nie tylko na treść, ale również na estetykę swojego dzieła. Praca z tekstem nie ogranicza się tylko do przelania swoich myśli na stronę, ale również wymaga, by treść była odpowiednio uporządkowana pod względem wizualnym.

Dużym problemem dzisiejszych szkół jest to, że ich absolwenci znają tylko niektóre możliwości, jakie oferuje każdy współczesny program do pisania. Według nich formatowanie tekstu ogranicza się tylko do zmiany czcionki, justowania oraz wciśnięcia dwa razy klawisza Enter, aby jeden akapit był oddzielony od drugiego.

Poprzestanie na tak skromnej wiedzy dotyczącej programów użytkowych jest strzałem we własną stopę. Jest tak dlatego, że jesteśmy oceniani nie tylko na podstawie sensu wywodów, ale również na podstawie tego jak są one zaprezentowane. Dotyczy to nie tylko słowa mówionego, ale również pisanego. Tekst, w którym każdy akapit wygląda inaczej, są nierówne odstępy oraz pozostawione pojedyncze wiersze na końcu strony będzie miał niższą wiarygodność niż taki, w którym są kontrolowane bękarty i szewce, ma poprawnie wykonane śród tytuły oraz została użyta twarda spacja do usunięcia samotnych głosek z końca wierszy.

W takiej sytuacji ważne jest, aby poznać możliwości, jakie oferuje używany program do pisania, niezależnie czy jest to Writer z pakietu LibreOffice, czy Word z pakietu MS Office. Każda osoba zawodowo pracująca na komputerze powinna wiedzieć jak wygląda poprawne formatowanie tekstu, czym jest akapit, do czego służy twarda spacja, czym jest kerning, jak ustawić margines oraz jak wykonać spis treści.

Zdobycie takiej wiedzy nie jest wcale trudne, nie trzeba nawet z domu wychodzić. W internecie jest sporo rożnych stron, na których można odnaleźć darmowe kursy i inne pomocne materiały. Dzięki temu można wiele się nauczyć w ciągu tygodnia, poświęcając tylko czterdzieści minut dziennie na naukę. Jeżeli kogoś nie przekonują lekcje zamieszczone w Internecie, to istnieje również bogata literatura, która ma szeroki zakres materiału: od zupełnych podstaw, po techniki wykorzystywane przez profesjonalistów składających teksty do druku.