Cyklinowanie bezpyłowe

0
16
Rate this post

Cyklinowanie bezpyłowe

Drewniane podłogi od bardzo wielu lat cieszą się dużą sławą wśród osób planujących swoje mieszkania, ponieważ są trwałe i wytrzymałe. Nadają odpowiedniego charakteru wnętrzom, lecz tutaj należy sobie zadać pytanie, jak o nie właściwie zadbać. Przede wszystkim pierwszą czynnością po założeniu drewnianej podłogi powinno być cyklinowanie, ponieważ ma ono na celu zdarcie wierzchniej powłoki drewna, aby oczyścić je z wszelkich lakierów oraz środków zabezpieczających. Cyklinowanie wykonywane jest przy użyciu specjalnej maszyny, cykliniarki. Kiedyś zabieg ten wyłącznie łączył się z ogromem kurzu oraz pyłu w pomieszczeniu, w którym był wykonywany, natomiast w obecnych czasach występuje rodzaj cyklinowania o nazwie cyklinowanie bezpyłowe. Tak jak jego pierwotny rodzaj ma przede wszystkim za zadanie oczyścić każdy rodzaj drewna ze środków, które mogą niszczyć wygląd podłogi. Jego plusem jest to, że pył oraz kurz pochłaniany jest przez specjalny odkurzacz do tego przeznaczony. Cyklinowanie bezpyłowe składa się z trzech etapów, a mianowicie:
– I ETAP- szlifowanie elementów nawierzchni za pomocą szlifierek taśmowych, które wyposażone są w odkurzacze pochłaniające pył i kurz
– II ETAP- wypełnianie ubytków, które mogły powstać szybko schnącym spoiwem
– III ETAP- polerowanie posadzki maszyną wolnoobrotową do momentu uzyskania jednolitej, gładkiej powierzchni.
W niektórych przypadkach może pojawić się etap IV, który dotyczy lakierowania lub olejowania parkietu w celu zabezpieczenia go.